Pożar lakierni Gabi

Piątek 14 listopada 2014 roku o godzinie 8.40 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie otrzymał informację o pożarze lakierni w miejscowości Piaski. W tym samym czasie do zdarzenia zadysponował dwa nasze zastępy gaśnicze oraz zastępy z JRG PSP Kępno i innych jednostek OSP powiatu kępińskiego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki (OSP Łęka Opatowska) dowódca po wstępnym rozpoznaniu stwierdził, iż pali się pomieszczenie lakierni i istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia sie ognia na budynki sąsiednie. W tym czasie budynek był już odłączony od zasilania w energię elektryczną oraz wszyscy pracownicy zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce. Kierujący działaniem ratowniczym natychmiast poprosił dyspozytora PSK o dodatkowe siły i środki. Strażacy natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru podając prądy gaśnicze w natarciu do wnętrza budynku i z góry na dach lakierni przy użyciu podnośnika hydraulicznego z PSP Kępno i PSP Ostrzeszów jednocześnie działając w obronie na budynki bezpośrenio zagrożone pożarem. Ze względu na specyfikę zdarzenia tzn. silne zadymienie oraz wytrącanie się trujących gazów pożarowych ratownicy pracowali w aparatach powietrznych ochrony dróg oddechowych. Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji pracujących na miejscu wszystkich zastępów gaśniczych oraz pracowników zakładu pożar udało się szybko opanować tak, że nie stanowił zagrożenia dla sąsiednich obiektów. W wyniku pożaru spaleniu uległa część lakierni o powierzchni około 800m². W akcji gaszenia pożaru brało udział łącznie 19 wozów strażackich w tym dwa z PSP Ostrzeszów (SHD 24 i GCBM 18/8) łącznie w sile 64 strażaków.

Funkcja

Kucharski bartłomiej