• Slajd1
  • Slajd 2
  • Slajd 3
  • Slajd 4
  • Slajd 5
  • Slajd 6

Wypadek

Kilkanaście minut po północy godz. 00:35 dnia 08.10.2021 dostaliśmy zgłoszenie o wypadku drogowym na dk nr11 w miejscowości Klasak alarmowo udaliśmy się na miejsce zdarzenia. Po rozpoznaniu okazało się że doszło do zderzenia samochodu dostawczego z samochodem ciężarowym TIR, w którym kierujący samochodem osobowym w skutek zderzenia doznał obrażeń ciała i został przetransportowany przez ZRM do kępińskiej placówki. Na miejscu działaliśmy wspólnie z OSP Opatów i JRG Kępno.

Czytaj więcej: Wypadek

Zdarzenie drogowe

Dnia 01.10.2021 o godz. 22:46 dostaliśmy zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na drodze powiatowej łączącej naszą miejscowość z miejscowością Opatów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy samochód osobowy znajdujący się w przydrożnym rowie na szczęście kierowca osobówki nie odniósł żadnych obrażeń. Jak doszło do zdarzenia ma ustalić dochodzenie policji, na miejscu działaliśmy wspólnie z OSP Opatów i JRG Kępno.

Czytaj więcej: Zdarzenie drogowe

Manewry ratownicze Ustronie

W dniu 1.10.2021r. odbyły się MANEWRY RATOWNICZE OSP, których organizatorem był Komendant Gminny OSP druh Sławomir Osada w porozumieniu z Wójtem Gminy Łęka Opatowska Adamem Kopisem. Miejscem zbiórki gdzie zameldowały się przybyłe zastępy OSP w tym:

OSP Łęka Opatowska

OSP Opatów

OSP Siemianice

Ochotnicza Straż Pożarna w Piaskach

Był „Dwór Myśliwski Ustronie", a kierownikiem działań był Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ķępnie kpt. Maciej Drab.

Głównym celem ćwiczeń było omówienie oraz utrwalenie wiedzy z zakresu zasad organizacji działań, stosowanych środków ochrony indywidualnej oraz zagrożeń jakie występują podczas prowadzenia działań w ratownictwie technicznym. Przypomniano metody i sposoby zabezpieczenia miejsca zdarzenia, utrwalono umiejętności z zakresu obsługi narzędzi hydraulicznych oraz zestawu pneumatycznego (poduszki wysokociśnieniowe). Podczas ćwiczeń doskonalono techniki stabilizacji pojazdu, wykonywania dostępu poprzez wycięcie szyb, cięcie dachu sprzętem będącym na wyposażeniu OSP, podnoszenie i odpychanie deski rozdzielczej, sposoby ewakuacji osoby poszkodowanej z samochodu. Po zakończonych ćwiczeniach Komendant Gminny podziękował wszystkim jednostkom za przybycie oraz wspólne działania, natomiast podsumowania dokonał Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kępnie st. kpt. Mateusz Grzesiak.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy udali się na wspólny grill ufundowany przez Urząd Gminy w Łęce Opatowskiej

Czytaj więcej: Manewry ratownicze Ustronie

pokaz strażacki Kuźnica Słupska

26 września na pikniku rodzinnym połączonym z punktem szczepień przeciwko covid w Kuźnicy Słupskiej, na zaproszenie Sołtys wsi zaprezentowaliśmy pokaz strażacki połączony z pokazem medycznym.

Czytaj więcej: pokaz strażacki Kuźnica Słupska

Pokaz ratownictwa medycznego na Dożynkach

12 Września bieżącego roku na Dożynkach Powiatowo Gminnych zostaliśmy poproszeni o pokaz ratownictwa medycznego. Głównym zagadnieniem było zatrzymanie krążenia w nagłych przypadkach. Omówione zostały wszystkie procedury z tym związane oraz przedstawione postępowanie RKO na fantomie w raz z defibrylatorem. Przedstawiliśmy także RKO na niemowlaku oraz postępowanie przy zakrztuszeniach które najczęściej występuje u dzieci do lat 3. Pokaz cieszył się dużym powodzeniem u najmłodszych jak i dorosłych.

Warto dodać że w zabezpieczeniu Dożynek brali udział również nasi strażacy służbę pełnili w godzinach 19:30 do 22:00

Czytaj więcej: Pokaz ratownictwa medycznego na Dożynkach

Duży pożar Muchy

Dnia 27.08.2021 o 21:56 w ramach WOO został zadysponowany pluton ratowniczo-gaśniczy z naszego powiatu do którego należy GCBA 469P22. Pluton został skierowany do pożaru zakładu produkującego palety w miejscowości Muchy w powiecie ostrzeszowskim. Naszym zadaniem było dostarczanie wody z punktu czerpania.

Po ponad 8 godzinach wróciliśmy do remizy.

Czytaj więcej: Duży pożar Muchy

festyn rodzinny Siemianice

22 sierpnia o godz. 17:00 Na zaproszenie Sołtysa wsi Siemianice oraz OSP Siemianice gościliśmy na festynie rodzinnym połączonym z punktem szczepień przeciwko Covid. Gdzie zostaliśmy poproszeni o pokaz ratownictwa medycznego. Głównym zagadnieniem było zatrzymanie krążenia w nagłych przypadkach. Omówione zostały wszystkie procedury z tym związane oraz przedstawione postępowanie RKO na fantomie w raz z defibrylatorem. Przedstawiliśmy także RKO na niemowlaku oraz postępowanie przy zakrztuszeniach które najczęściej występuje u dzieci do lat 3.

Czytaj więcej: festyn rodzinny Siemianice

Pokaz strażacki

Dnia 7 sierpnia 2021 o godz 15:00 na zaproszenie KGW  w Łęce Opatowskiej na mobilnym punkcie szczepień, przeprowadziliśmy pokaz strażacki dla najmłodszych. Została przedstawiona charakterystyka wozu bojowego, czym sie charakteryzuje jakie jest jego wyposarzenie oraz w jakiego typu akcjach ratowniczo gasniczych uczestniczy. Na koniec każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak. Przy pomocy prądu wodnego z pistoletu szybkiego natarcia, dzieci przy asekuracji strażaka polewały wodą przeszkody w postaci pachołków.     

Czytaj więcej: Pokaz strażacki

plama ropopochodna

W dniu 5 sierpnia o godz 00:00 dostaliśmy zgłoszenie o substancji ropopochodnej na jezdni w naszej miejscowości. Alarmowo udaliśmy się na miejsce zdarzenia gdzie przy pomocy środka neutralizującego zagrożenie zostało wyeliminowane. A my po kilkunastu minutach zakończyliśmy działania i wróciliśmy do bazy

Czytaj więcej: plama ropopochodna

Pokaz strażacki

24 Lipca w odpowiedzi na zaproszenie przez sołectwo Raków. Na pikniku rodzinnym przeprowadziliśmy pokaz strażacki. Na początku został zaprezentowany ciężki samochód ratowniczo gaśniczy GCBA znajdujący się na wyposażeniu jednostki straży pożarnej w Łęce Opatowskiej. Przedstawiona została specyfika samochodu, do jakiego typu działań ratowniczo gaśniczych jest przeznaczony. Został zaprezentowany również sprzęt i wyposażenie które znajduje się na wyposażeniu wozu bojowego. Na koniec dla rozluźnienia atmosfery ogłosiliśmy konkurs strażacki dla tych najmłodszych jak i starszych mieszkańców sołectwa Raków. Który polegał na jak najszybszym założeniu kompletnego umundurowania strażaka ratownika, w który są ubrani ratownicy uczestniczący w akcjach ratowniczo gaśniczych. Konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych była możliwość podawania prądu wody z szybkiego natarcia.

Czytaj więcej: Pokaz strażacki

Dzień dziecka w naszej jednostce dla najmłodszych

Z okazji dnia dziecka 21 czerwca do  Jednostki Straży Pożarnej w Łęce Opatowskiej przyszły dzieci z miejscowego przedszkola oraz żłobka.  Gdzie strażacy zaprezentowali im wozy bojowe oraz sprzęt jakim na codzień się posługują w ratowaniu mienia i życia ludzkiego. Dzieci pilnie słuchały i uczestniczyły w pokazie. Na koniec każde dziecko dostało prezent w postaci soczku oraz kubka ufundowanego przez Firmę IDZCZAK MEBLE. Strażacy otrzymali również podziękowania wpostaci serduszka od najmłodszych. 

Czytaj więcej: Dzień dziecka w naszej jednostce dla najmłodszych

Punkt szczepień Covid

Dnia 15.07.2021 o godz 10:00 Nasi strażacy już kolejny raz zabezpieczali punkt szczepień Covid na ul Dąbrowskiego w Kępnie

Podtopiony budynek mieszkalny

O godz 21:30 GBA i GCBA kolejny raz zostały zadysponowane tym razem na ulice kępińską gdzie w domu jednorodzinnym została zalana piwnica. przy pomocy pompy szlamowej oraz pompy pływającej woda został wypompowana miejsce zostało przekazane protokolarnie

Czytaj więcej: Podtopiony budynek mieszkalny

Zalana piwnica

Tego samego dnia kolejny wyjazd GBA  o godz 20:37 do zalanej piwnicy w domu jednorodzinnym w naszej miejscowości. Przy użyciu pomp  woda została wypompowana a miejsce zdarzenia zostało przekazane protokolarnie właścicielowi

Czytaj więcej: Zalana piwnica

Pożar zabudowań gospodarczych

Dnia 14.07.2021 o godz 19:35 Zostajemy zadysponowani poza obszar naszych działań do miejscowości Słupia, gdzie najprawdopodobniej przez uderzenie pioruna doszło do pożaru stodoły oraz zabudowań gospodarczych. GCBA udaje się alarmowo na miejsce zdarzenia gdzie bieże udział w gaszeniu pożaru. Po kilku godzinnej akcji pożar udaje się opanować, jednkakże spaleniu uległa znaczna częsc zabudowań gospodarczych. W akcji gasniczej brało udział kilkanascie zespołów ochotniczej oraz państwowej straży pożarnej z całego powiatu.

Czytaj więcej: Pożar zabudowań gospodarczych

Jesteś tutaj: Home Aktualności 2021