• Slajd1
  • Slajd 2
  • Slajd 3
  • Slajd 4
  • Slajd 5
  • Slajd 6

Alarmowanie straży

TELEFONY ALARMOWE
"999" - Pogotowie
"998" - Straż Pożarna
"997" - Policja
"112" - Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Alarmując Straż Pożarną należy podać:
1) gdzie się pali lub jakie wystąpiło zagrożenie - dokładny adres, rodzaj obiektu, piętro, dojazd do obiektu
2) co się pali,
3) czy istnieje zagrożenie ludzi.
4) numer telefonu powiadamiającego o pożarze lub innym miejscowym zagrożeniu,
5) nazwisko i imię powiadamiającego.
UWAGA: Nie odkładaj słuchawki telefonu do czasu uzyskania potwierdzenia zgłoszenia przez dyżurnego straży pożarnej. Po odłożeniu słuchawki odczekaj chwilę przy telefonie w celu ewentualnego potwierdzenia podanych informacji przez służby ratownicze.

 

Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności DSP

Spora część mieszkańców Polski zastanawia się pewnie, w jaki sposób alarmowane są jednostki OSP na terenie naszego kraju. Powiadamianie Ochotniczych Straży Pożarnych polega na wywoływaniu selektywnym. Wykorzystywany do tego jest Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności DSP-50. Służy on do zdalnego, radiowego uruchamiania syren alarmowych m.in. Ochotniczych Straży Pożarnych oraz do alarmowania osób posiadających telefony komórkowe i pagery. W przypadku naszej jednostki jest to moduł gsm.

Informacje o wywoływanych alarmach są przesyłane radiowo w sposób zakodowany. Po wysłaniu ze stacji bazowej sygnału wywoławczego, identyfikują go wszystkie stacje obiektowe. Po weryfikacji poprawności kodu oraz sprawdzeniu zasilania syreny głównej, następuje włączenie syreny i przesłanie potwierdzenia zwrotnego do stacji bazowej, która wywołała. alarm
Jednocześnie wspomniany wcześniej moduł gsm wysyła wiadomości sms do osób wprowadzonych do systemu. Istnieje również możliwość nie włączenia syreny, przy jednoczesnym wysłaniu smsów. Zaletą alarmowania w sieci GSM jest jej zasięg, który pokrywa ponad 90% powierzchni kraju.

Schemat naszej jednostki:
1) Ktoś zgłasza zagrożenie do PSP Kępno, PSP wywołuje selektywnie naszą jednostkę i system DSP włącza syrenę (jednak nie w każdej sytuacji) oraz moduł gsm wysyła wiadomości.

 clip image001

Jesteś tutaj: Home Baza wiedzy Alarmownaie straży