• Slajd1
  • Slajd 2
  • Slajd 3
  • Slajd 4
  • Slajd 5
  • Slajd 6

Aktualności 2013

Prosto w dzrzewo

W niedzielę dnia 29.12.2013 Nasz zastęp Strażaków ratowników brał udział w wypadku drogowym do którego doszło na drodze prowadzącej z Opatowa do Wieruszowa na wysokości Ustronia. Samochód marki Volkswagen golf poruszał się w stronę Wieruszowa i z niewyjaśnionych dotąd przyczyn zjechał do rowu i z ogromną siłą uderzył w drzewo. Ranne zostały 4 osoby poruszające się w tym pojazdem które zostały przetransportowane do szpitala . Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane takie jednostki jak JRG Wieruszów, JRG Kępno, OSP Łęka, OSP Opatów, OSP Bolesławiec

Czytaj więcej: Prosto w dzrzewo

Wigilia Strażacka

Dnia 20.12,2013 odbyła się wigilia Strażacka zorganizowana przez Strażacki Zarząd Gminny w Motelu Wielkopolskim. W spotkaniu opłatkowym brały udział wszystkie jednostki z naszej gminy, plus zaproszeni goście tacy jak: Senator RP. Andżelika Możdżanowska, Wójt Gminy Łęka Opatowska Witold Jankowski, Przewodniczący Rady Gminy Adam Kopis, dh Michał Błażejewski - członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, nie zabrakło także zaprzyjaźnionych duchownych z naszej Gminy. Wigilia zaczęła się wspólnym śpiewaniem kolęd jak i przełamaniem się opłatkiem. Przy wigilijnym stole nie zabrakło potraw świątecznych jak i życzeń, uśmiechu i świątecznej atmosfery, przy śpiewanych przez strażaków kolędach.

Pożar samochodu

Dnia 21.12.2013 w godzinach południowych dyspozytor JRG Kępno dostał zgłoszenie o palącym się samochodzie, na drodze miedzy Łęką a miejscowością Lipie. Natychmisat uruchomił system DS-50 który załączył syrenę alarmową w naszej jednostce i automatycznie wygenerowal sms-y do wszystkich naszychg strażaków o alarmie. Po czym udaliśmy się na miejsce zdarzenia. Na szczęscie okazało się że to nie  pożar samochodu ale awaria silnika spowodowała że rozgrzany olej wydostajacy się na rozgrzaną jednostkę napędową spowodował silne zadymienie.

 

Czytaj więcej: Pożar samochodu

Pożar domu - Szalonka

Przed północą o godzinie 23:15 dnia 14.12.2013 zostaliśmy zaalarmowani o pożarze domu w miejscowości Szalonka Na miejsce zdarzenia udaliśmy się dwoma wozami bojowymi . Po rozpoznaniu okazało się że paliła się podbitka na poddaszu niezamieszkałego jeszcze domku jednorodzinnego. Ogień szybko udało się opanować Na miejsce zdarzenia zameldowały się jeszcze takie jednostki jak JRG Kępno i OSP Opatów.

Czytaj więcej: Pożar domu - Szalonka

Drzewo na lini elektrycznej

Tuż po godzinie 15:30 dnia 07.12 2013 Nasi strażacy zostali wezwani do miejscowości Trzebień gdzie w pobliskim lesie przy trasie nr 11 nachylone zostało drzewo które opierało się wprost na znajdującej się tam linii energetycznej. Po dotarciu na miejsce i wstępnym rozpoznaniu zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia i oczekiwaliśmy na pogotowie energetyczne. Do naszej jednostki dołączyło także JRG Kępno. Po przyjeździe pogotowia energetycznego i kontrolowanym wycięciu drzewa nasza jednostka zameldowała się w bazie.

Czytaj więcej: Drzewo na lini elektrycznej

Konar na jezdni

Dnia 07.12.2013r o godzinie 8:10 dźwięk syreny alarmowej zmobilizował naszych strażaków którzy zostali wezwani na ulicę kościelną w naszej miejscowości, gdzie na skutek leżącego tam drzewa droga został częściowo zablokowana. Nasi strażacy po dotarciu na miejsce zdarzenia zabezpieczyli je i w ciągu 20 minut usunęli konar z jezdni poczym powrócili do bazy.  

Czytaj więcej: Konar na jezdni

Uszkodzona Linia Elektryczna - Lipie

Wiejący silnie wiatr nad naszym regionem nie ustępował co spowodowało że o godzinie 14:17 rozległ się już po raz 5 dźwięk syreny w naszej remizie. Nasz 6 osobowy zastęp został wezwany do miejscowości Lipie, gdzie silny podmuch wiatru uszkodził i naderwał linię energetyczną , która zwisła nisko wprost nad tamtejszą jezdnią powodując przy tym zagrożenie życia tamtejszych mieszkańców jak i uczestników drogi. Nasi strażacy błyskawicznie zabezpieczyli miejsce zdarzenia w skutek czego tamtejsza droga była zablokowana przez ponad 5 godzin. Na miejscu zameldowała się także jednostka z JRG Kępno która wspólnie z naszymi strażakami dbała o to by nikt nie zbliżał się do wiszącego przewodu do czasu przybycia pogotowia energetycznego. Po usunięciu awarii przez energetykę nasi strażacy wrócili do bazy przy czym zameldowali swoją dalszą gotowość bojową.

Czytaj więcej: Uszkodzona Linia Elektryczna - Lipie

Niebezpieczeństwo na dachu

W skutek silnego wiatru który dawał o sobie znać w piątkowy dzień po raz kolejny rozległ się dźwięk syreny w naszej remizie . Nasi strażacy zostali skierowani przez dyspozytora JRG Kępno na ulicę akacjową do dawnego budynku domu celnego w Łęce Opatowskiej, gdzie silny wiatr wyrwał z uchwytów dachowych deskę kominową która pod naporem wiatru stanęła pionowo, i zagrażała bezpieczeństwu mieszkańców budynku celnego jak i uczestnikom pobliskiej drogi. Nasi strażacy przy użyciu specjalistycznego sprzętu asekuracyjnego a więc szelek bezpieczeństwa , hamulca bezpieczeństwa i liny, wyszli na dach i usunęli element ławki kominowej. Po przetransportowaniu deski z dachu na strych budynku nasi strażacy zakończyli działania i powrócili do bazy .

Czytaj więcej: Niebezpieczeństwo na dachu

Drzewo na dachu

W drodze powrotnej z akcji która miała miejsce na ulicy Rakowskiej zostaliśmy wezwani na ulicę Akacjową gdzie, silny wiatr powalił drzewo wprost na wiatę gospodarczą i uszkodził przy tym poszycie dachowe. Dzięki szybkiej akcji naszych strażaków drzewo zostało pocięte a miejsce zdarzenia uprzątnięte po czym nasi strażacy zameldowali się w bazie.      

Czytaj więcej: Drzewo na dachu

Zablokowana droga do Lipia

Tego samego dnia a więc 6.12.2013r parę minut po powrocie naszych strażaków z akcji rozległ się już drugi tego dnia alarm w naszej remizie, gdzie nasi strażacy zostali wezwani na ulicę Rakowską w naszej miejscowości. Gdzie silny wiatr poradził sobie z jednym z rosnących tam drzew i wyrywając je z korzeniami, położył wprost na tamtejszą drogę przy czym leżący konar całkowicie zablokował przejazd. Nasi strażacy po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zaczęli rozcinać za pomocą pił spalinowych leżące drzewo. Z powodu ogromnych rozmiarów pnia na miejsce została wezwana także jednostka z OSP Trzebień. Po wspólnej akcji pień drzewny został podzielony na mniejsze odcinki a następnie za pomocą ciągnika rolniczego usunięty na pobliskie pobocze tak by nie zagrażało bezpieczeństwu uczestnikom tej drogi. Po uprzątnięciu jezdni udaliśmy się do remizy a droga została odblokowana dla pojazdów.

Czytaj więcej: Zablokowana droga do Lipia

Powalone drzewo

W piątkowy wietrzny poranek 6.12.2013r rozległ się dźwięk syreny w naszej remizie, gdzie następnie dyspozytor z JRG Kępno skierował nas na drogę łącząca Łękę Opatowską Opatowem gdzie na skutek silnego wiatru powalone zostało drzewo, które bezpośrednio blokowało jeden pas jezdni utrudniając przy tym poruszanie się uczestnikom tej drogi. Po dotarciu nasi strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, i błyskawicznie za pomocą piły spalinowej rozprawili się z tamującym jezdnie konarem. Po sprzątnięciu drobnych resztek drzewa udaliśmy się do bazy.

Czytaj więcej: Powalone drzewo

Potrącenie Motorowerzysty

W godzinach popołudniowych dnia 20.11.2013 o godz. 16:55 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego z udziałem motoroweru, na drodze krajowej nr11 w stronę Kępna. Jednakże zgłoszenie zdarzenia przez osobę postronną było mało precyzyjne. Okazało się że miejscem wypadku była miejscowość Słupia Po dotarciu na miejsce zabezpieczyliśmy teren zdarzenia i udzieliliśmy poszkodowanemu motocykliście pierwszej pomocy, sprawcą wypadku prawdopodobnie był kierowca samochodu który niestety zbiegł z miejsca zdarzenia.

Czytaj więcej: Potrącenie Motorowerzysty

Przegląd gotowosci bojowej - 2013

W tym roku w miesiącu listopad, wszystkie jednostki ochotniczych straży pożarnych należących do ( KSRG. ) tj. Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego w naszym powiecie przechodzą coroczne przeglądy techniczne. Taki przegląd odbył się w naszej Jednostce 14 listopada bieżącego roku o godzinie 12:00 Przegląd polegał na skrupulatnym sprawdzaniu stanu technicznego wszystkich pojazdów, jakie posiadamy utrzymania i czystości jak i sprzętu do ratownictwa drogowego, technicznego, wodnego jak i gaśniczego. Komisja również sprawdziła czystość garaży i wszystkie dokumentacje, ważne przeglądy oraz wszystkie niezbędne przeszkolenia strażaków ratowników biorących udział w akcjach ratowniczo gaśniczych. Za poszczególne podpunkty otrzymaliśmy oceny w punktacji od 0 do 6 pkt. Nasza ocena końcowa wyniosła 6 to oznacza całkowite maksimum jakie mogliśmy otrzymać. Taką ocenę nasza jednostka otrzymała po raz pierwszy. Co świadczy o gotowości bojowej naszej jednostki na najwyższym poziomie - Jak o zaangażowaniu i dbałości naszych strażaków.

Czytaj więcej: Przegląd gotowosci bojowej - 2013

Manewry Ratownictwa Medycznego - Gołuchów

Dziewiątego listopada bieżącego roku nasi strażacy – medycy udali się do Gołuchowa, na manewry ratowniczo-szkoleniowe kwalifikowanej pierwszej pomocy OSP województwa Wielkopolskiego. Celem szkolenia było uzupełnienie, usystematyzowanie oraz utrwalenie wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy ze szczególnym uwzględnieniem pracy zespołowej, oraz organizacji pomocy w wypadkach masowych. Zajęcia rozpoczęły się wykładami teoretycznymi które przeprowadził Koordynator Manewrów dr n. med. Artur Tarasiewicz. W czasie trwania części teoretycznej kierowcy naszych wozów bojowych, napisali test z zasad ruchu drogowego oraz przystąpili do testu praktycznego, w jeździe na czas między pachołkami z piłką na talerzu, która znajdowała się na masce pojazdu. Zaś nasi medycy po części teoretycznej przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Które polegały na losowo wybranych scenkach gdzie w sytuacjach życiowych poszkodowani potrzebują pomocy. Nam przypadły kolejno- wyłowiony poszkodowany topiący się z wody bez oznak życiowych , następnie poszkodowany który spadł z dachu i nabił się na gruby stalowy pręt który przebił jamę brzuszną na wylot z wytrzewieniem . naszym zadaniem było przedstawić postępowanie w tych przypadkach udzielić pierwszej pomocy i zabezpieczyć poszkodowanych na deskę ortopedyczną. Na koniec zostały przeprowadzone ćwiczenia Wypadku masowego.

Czytaj więcej: Manewry Ratownictwa Medycznego - Gołuchów

Wypadek - Siemianice

W dniu 8.11.2013 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na drodze krajowej nr. 11 w odległości około 300 m za miejscowością Siemianice. Po wykonaniu rozpoznania wstępnego przez dowódcę stwierdził on, iż samochód osobowy znajduje się poza jezdnią na polu, a kierowca (kobieta) tuż obok niego. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączenia zasilania w rozbitym pojeździe oraz na udzieleniu pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej która została przekazana zespołowi ZRM Kępno. W trakcie prowadzonych działań ruch odbywał się wahadłowo. Po Zakończonych działaniach udaliśmy się do bazy. Na miejscu zameldowała się także jednostka JRG Kępno oraz Policja

 

Czytaj więcej: Wypadek - Siemianice

Jesteś tutaj: Home Aktualności 2013