• Slajd1
  • Slajd 2
  • Slajd 3
  • Slajd 4
  • Slajd 5
  • Slajd 6

Zdarzenie drogowe w Trzebieniu

W piątek 23grudnia o 9:20 dostaliśmy zgłoszenie o wypadku drogowym na łuku drogi w miejscowości Trzebień. Alarmowo udaliśmy się na miejsce zdarzenia. Wypadkowi uległy dwa samochody osobowe marki Bmw i Fiat, na szczęście nikomu nic się nie stało. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych. Przyczyną zdarzenia najprawdopodobniej było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na jezdni.

Czytaj więcej: Zdarzenie drogowe w Trzebieniu

Wigilia ze Strażakami

Tradycyjne opłatkowe spotkanie świąteczne braci strażackiej z terenu Gminy Łęka Opatowska odbyło się 10 grudnia 2016 r. w Motelu Wielkopolskim w Siemianicach. Spotkanie otworzył prezes Zarządu Oddziału Gminnego dh Jerzy Flaczyk. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm Bożena Henczyca, Poseł na Sejm Andżelika Możdżanowska, Starosta Kępiński dh Witold Jankowski, Wójt Gminy Łęka Opatowska Adam Kopis, Przewodniczący Rady Gminy dh Michał Jerczyński, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Michał Błażejewski, Wiceprezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP  Mariusz Szczepański,  Członek prezydium Oddziału Powiatowego ZOSP Magdalena Osada,  proboszcz parafii pw. św. Idziego w Siemianicach ks. Marek Olszewski.  Druh Jerzy Flaczyk przedstawił stan organizacyjny oraz najważniejsze aspekty działalności OSP na terenie gminy. Zostaly również wręczone podziękowania przez Zarząd Oddziału Gminnego dla władz naszej gminy za okazaną pomoc i wsparcie na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy. Następnie głos oddano zaproszonym gością którzy dobrym słowem i życzeniami świątecznymi uświetnili spotkanie wigilijne. Następnie zostały poświęcone opłatki wigilijne przez ks.a Marka Olszewskiego. Po krótkiej modlitwie wszyscy wspólnie przełamali się tradycyjnym opłatkiem połączonym z życzeniami i dobrym słowem. Po czym wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu w świątecznym nastroju. Jak co roku na spotkaniu wigilijnym nie zabrakło również strażaków z naszej jednostki.                  

                                                                            

Czytaj więcej: Wigilia ze Strażakami

Miejscowe zagrożenie

Sobotni poranek o godz. 7:10 dziesiątego grudnia zaalarmowano naszych strażaków o zdarzeniu do którego doszło na drodze krajowej nr 11, miedzy naszą miejscowością a Piaskami . Natychmiast zastęp naszych strażaków alarmowo udał się na miejsce zdarzenia. Gdzie samochód osobowy marki Ford z niewiadomych przyczyn wjechał do rowu , a efektem tego było dachowanie. Do działań naszych strażakow należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Na miejscu pracowały już takie służby jak ZRM Kępno i Policja, zameldowało się również JRG Kępno

Czytaj więcej: Miejscowe zagrożenie

Fundusz Sołecki 2016

Przebudowa komina i modernizacja kuchni w Domu Strażaka - Rolnika w Łęce Opatowskiej z funduszu sołeckiego na rok 2016

Od września tego roku zostały rozpoczęte roboty rozbiórkowo remontowe komina i kuchni w Domu Strażaka - Rolnika. Pierwszym i najważniejszym etapem było wyburzenie starego przewodu wentylacyjno kominowego, następnie rozebranie starego pieca kaflowego znajdującego się w kuchni i ściągnięcie starego sufitu. Prace te zostały wykonane w całości przez naszych strażaków ochotników. Drugim etapem było wymurowanie nowego komina który wybudowała firma wyłoniona w przetargu przez naszą gminę. Został też wymurowany piec kuchenny. Następnie wykonano podwieszany sufit G-K przez firmę zewnętrzną. Zostały zmodernizowane instalacje hydrauliczne. Wymieniony został również pochłaniacz pary. Wymieniono instalacje elektryczną oraz oświetlenie kuchni za sponsorowane przez firmę Gortex. Wykonano również częściowe prace glazurnicze które wykonała nie odpłatnie firma Renoma. Glazurę oraz kleje ufundował Świat Płytek. Został również ufundowany profesjonalny stół kuchenny ze stali nierdzewnej przez osobę prywatna, członka naszej jednostki. Na koniec zostały pomalowane i odświeżone ściany i sufit a także meble które znajdują się na wyposażeniu kuchni. Podziękowania także należą się panią z Rady rodziców ze Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola w Łęce Opatowskiej które posprzątały kuchnie i wszystkie pomieszczenia znajdujące się w Domu Strażaka - Rolnika po remoncie. Warto również wspomnieć o pani Helenie Mega która nie jest członkiem naszej jednostki, a jednak przez cały czas remontu bezinteresownie służyła pomocą i dobrą radą.

Prezes z całym zarządem dziękuje wszystkim strażakom, wszystkim darczyńcom za pomoc w remoncie i poświęcony czas na rzecz jednostki.

przed

po

Czytaj więcej: Fundusz Sołecki 2016

Pożar

Wyjazd alarmowy odnotowali strażacy z naszej jednostki do jednego z zakładów meblowych w naszej miejscowości, gdzie został automatycznie wygenerowany alarm sygnalizacji pożarowej. Natychmiast zastęp strażaków udał się na miejsce zdarzenia, jednakże po oględzinach dowódzca stwierdził że na całe szczęście żadnego zagrożenia nie odnotowano. Wyjazd zaliczono do zdarzeń fałszywych. Zdarzenie miało miejsce dnia 01.12.2016 o godz. 11:25                                                                       

foto5

Czytaj więcej: Pożar

Groźne zdarzenie w naszej miejscowości

Sygnał alarmowy o godzinie 22:10 siedemnastego listopada zmobilizował zastęp naszych strażaków do wyjazdu alarmowego na ulicę akacjową, gdzie doszło do wypadku a samochodu osobowego które uderzyło w drzewo i stanęło w płomieniach. Zdarzenie miało miejsce kilkaset metrów od naszej strażnicy, dlatego czas dojazdu był bardzo krótki i w bardzo szybkim czasie zostały podjęte działania ratowniczo gaśnicze. Samochodem osobowym poruszało się dwóch obcokrajowców którzy zostali ewakuowani z miejsca zdarzenia, po czym udzielono im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Został też podany prąd środka gaśniczego na palący się pojazd w celu wyeliminowania zagrożenia .Poszkodowani zostali przekazani ZRM Kępno, na miejscu pracował także zastęp JRG Kępno i grupa dochodzeniowo śledcza z Kępińskiej Policji

Czytaj więcej: Groźne zdarzenie w naszej miejscowości

Komora dymowa Ostrów WLKP

Strażacy z naszej jednostki brali udział ćwiczeniach i szkoleniu na komorze dymowej, które odbyły się dnia 12 listopada bieżącego roku w Ostrowie Wielkopolskim. Z naszej jednostki zostało wytypowanych 5strażaków którzy biorą czynny udział w akcjach ratowniczo gaśniczych i w tym dwóch którzy przygotowują się do służby w naszych szeregach. Zadania na komorze dymowej były powiązane z ćwiczeniami i wysiłkiem fizycznym, w pełnym umundurowaniu z aparatem ODO na plecach. Począwszy bieg na 1000 metrów w czasie nieprzekraczającym 6 minut (bieżnia). Po zakończonym ćwiczeniu jazda na rowerze 1 minuta, następnie wejście na drabinę na wysokość 20 metrów. Kolejnym ćwiczeniem był tzw. młot gdzie trzeba było wykonać 20 powtórzeń, na koniec najtrudniejszym zadaniem była komora dymowa do której w odstępach czasowych wchodzili strażacy w aparatach ODO na których czekały różnego rodzaju przeszkody w większości które musiały zostać pokonywane czołgając się i na kolanach całe zadanie zostało zakończone po opuszczeniu tunelu w komorze dymowej.

Czytaj więcej: Komora dymowa Ostrów WLKP

Koncert charytatywny

Strażacy z naszej jednostki zostali zaproszeni na koncert charytatywny, który odbył się dnia 06.11.2016 w hali sportowej w Łęce Opatowskiej. Na którym przeprowadzono zbiórkę charytatywną dla chorego na białaczkę Domnika Okonia z miejscowości Lipie. Jednym z punków koncertu był przewidziany pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez strażaków z naszej jednostki, gdzie zostały przedstawione podstawowe czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy przy NZK z wykorzystaniem AED które wisi na budynku naszej remizy i jest dostępne przez 24/h dla wszystkich potrzebujących. Przedstawiony również został schemat postępowania przy zadławieniach u dzieci jak i dorosłych. Po wystąpieniu strażacy pełnili również funkcję zabezpieczenia medycznego przez cały czas trwania koncertu. Warto wspomnieć również o tym że w przygotowania do koncertu zaangażowało się większe grono strażaków z naszej jednostki na które można było liczyć przy organizacji jak i po samym koncercie.

Czytaj więcej: Koncert charytatywny

Miejscowe zagrożenie Lipie

Dwunastego października przed południem zastęp GBA z naszego OSP został zadysponowany do miejscowości Lipie gdzie miejscowe zagrożenie stwarzał powalony konar lezący nieopodal przejazdu kolejowego. Działania nasze polegały na pocięciu i usunięciu drzewa z jezdni przy pomocy piły łańcuchowej. Po kilkudziesięciu minutowej akcji zakończyliśmy działania i wróciliśmy do bazy.

Czytaj więcej: Miejscowe zagrożenie Lipie

Pożar Mostu

Po południu 14 września o godz. 16:39 Dyspozytor PSK KP PSP w Kępnie skierował zastęp GCBA do miejscowości Szalonka, gdzie doszło do pożaru drewnianego mostu który ułatwiał dojazd do pól oraz komunikacje miedzy wioskami. Po dotarciu na miejsce zdarzenia część mostu była zajęta rozwiniętym pożarem. Został podany prąd wody, ogień udało się opanować w bardzo krótkim czasie jednakże ogień strawił znaczna cześć mostu który musiał zostać zabezpieczony i zamknięty. Na miejsce zadysponowano także zastęp JRG Kępno. Nie wyklucza się umyślnego podpalenia jednakże przyczyny pożaru ma wyjaśnić dochodzenie policji.

Czytaj więcej: Pożar Mostu

Pożar nieużytków rolnych - Raków

12 września o 18:35 zostaliśmy zadysponowanie do miejscowości Raków gdzie pożar trawił nieużytki rolne. Po dotarciu na miejsce zdarzenia natychmiast przystąpiliśmy do działań gaśniczych. Po około 30 minutach ogień całkowicie udało się opanować, zużyte zostało 6 tys. L środka gaśniczego (wody) poczym zakończyliśmy działania i wróciliśmy do bazy.

Czytaj więcej: Pożar nieużytków rolnych - Raków

Dąbrowa 2016

W niedzielę 4 września 2016r w Biadaszkach zorganizowana została kolejną edycję marszu terenowego dla dzieci i młodzieży drużyn pożarniczych z powiatu kępińskiego. MDP z naszej jednostki również zameldowało się na linii startowej marszu wraz z mapą, którego dystans wynosił ponad 7 km polnymi drogami oraz lasem. Na trasie usytuowano sześć baz tematycznych: Pierwsza Pomoc, Musztra, Geografia, Historia, Powiat, Wiedza pożarnicza, Zawodnicy z naszego MDP gładko przechodzili kolejne konkurencje począwszy od Pierwszej Pomocy a skończywszy na Musztrze co zaowocowało najwyższym miejscem na podium. W marszu Dąbrowa brało udział 7 zespołów z całego powiatu.

Klasyfikacja zakończyła się następująco:

1 miejsce : MDP Łęka Opatowska

2 miejsce : MDP Biadaszki „Ostre Dziki”

3 miejsce : MDP Myjomice – Ostrówiec.

                                                                                                                                                                       Opiekunami MDP Łęka Opatowska byli Dh Józef Błażejewski oraz Dh Sławomir Osada

Skład drużyny MDP Łęka Opatowska Dąbrowa 2016
Kucharski Filip
Kucharski Kuba
Kucharska Emilia
Baranowska Ewa
Macioszczyk Mikołaj

Czytaj więcej: Dąbrowa 2016

Pożar - Raków

Około 0,5hektara nieużytków rolnych spłonęło w miejscowości Raków dnia 08.09.2016 Do pożaru doszło około godziny 15 kilka minut później otrzymaliśmy zgłoszenie, natychmiast alarmowo udaliśmy się dwoma zastępami na miejsce zdarzenia Podaliśmy dwa prądy wody na rozwinięty pożar który błyskawicznie się rozprzestrzeniał. Na szczęście ogień udało się opanować, na miejsce zdarzenia zameldowała się także sekcja z JRG Kępno która także zbudowała linie gaśniczą. Dogaszanie pożaru trwało jeszcze około godziny, po czym zakończyliśmy działania i wróciliśmy do bazy.

Czytaj więcej: Pożar - Raków

Pożar nieużytków

We wtorkowe popołudnie 06.09.2016 dostaliśmy zgłoszenie o palących się nieużytkach przy linii kolejowej w miejscowości Szalonka. Alarmowo udaliśmy się na miejsce zdarzenia, po rozpoznaniu sytuacji dowódca wydał polecenie o rozciągnięciu linii szybkiego natarcia przy pomocy ktorej ogień został opanowany Na koniec całe pogorzelisko jeszcze raz zostało przelane wodą. Po wyeliminowaniu zagrożenia zakończyliśmy działania i wróciliśmy do bazy.

Czytaj więcej: Pożar nieużytków

Zdarzenie na łuku drogi

Trzeciego sierpnia o godz. 20:20 alarmowo udaliśmy się na drogę krajowa nr 11, gdzie na łuku drogi samochód osobowy kierujący się w stronę Kluczborka, stracił panowanie nad kierownica uderzył w rów i następnie koziołkował. Mężczyzna o własnych siłach wyszedł z wraku pojazdu. Jednakże zespół ratownictwa medycznego zadecydował o zabraniu poszkodowanego na obserwację. Przyczyną tego zdarzenia była najprawdopodobniej nadmierna prędkość i kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu.

Czytaj więcej: Zdarzenie na łuku drogi

Jesteś tutaj: Home Aktualności 2016