• Slajd1
  • Slajd 2
  • Slajd 3
  • Slajd 4
  • Slajd 5
  • Slajd 6

Działania Prewencyjne na dużych obiektach

Weryfikacja i rozpoznanie prewencyjne terenu fabryki mebli - IDŹCZAK MEBLE. Dnia 29 grudnia udaliśmy się do zakładu produkcyjnego dwoma zastępami wraz z JRG Kępno. Strażacy dokładnie zapoznali się z zabudową i rozmieszczeniem hal produkcyjnych. Zostały zweryfikowane wszystkie drogi ewakuacyjne oznaczenia i punkty w których znajdują się hydranty przeciwpożarowe. Została także przedyskutowana taktyka działań przeciwpożarowych w specyficznej dla zakładu zwartej zabudowie. Na koniec ze zbiornika przeciwpożarowego który znajduje się na terenie zakładu została zbudowana linia gaśnicza z przenośną armatką wodno pianową 3200 l/min gdzie strażacy podawali środek gaśniczy bezpośrednio ze zbiornika przeciwpożarowego zasysany przez GCBA z Łęki Opatowskiej.

Czytaj więcej: Działania Prewencyjne na dużych obiektach

Pożar - Opatów

Pożar sadzy kominowej domu jednorodzinnego w Opatowie. To zgłoszenie jakie dostaliśmy od dyspozytora PSK KP w Kępnie. Udaliśmy się GCBA na miejsce zdarzenia. Z komina wydobywał się płomień palącej się sadzy wysoka temperatura komina spowodowała zapalenie starego typu stropu trzcinowo betonowego. Ogień został ugaszony przy pomocy gaśnic proszkowych i piasku Na miejscu zdarzenia pracowały również OSP Opatów i JRG Kępno.

Czytaj więcej: Pożar - Opatów

wigilia Strażacka 2015

Bożonarodzeniowa wigilia dla jednostek z ochotniczych straży pożarnych z gminy Lęka Opatowska odbyła się 12 grudnia w zajeździe wielkopolskim w Siemianicach. Zorganizowana przez zarząd gminny. W której to brali udział wszyscy strażacy którzy wyrazili chęć wspólnego przełamania się opłatkiem. Na uroczystości wigilijnej nie zabrakło zaproszonych gości w osobach: Posłanka na Sejm Andżelika Możdżanowska, Posłanka na Sejm Bożena Heńczyca, członek oddziału wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu w-ce prezes Zarządu powiatowego ZOSP RP Michał Błażejewski, Starosta Kępiński Witold Jankowski, Wójt Gminy Łęka Opatowska Adam Kopis, Przewodniczący rady gminy Łęka Opatowska Michał Jerczyński, oraz duchowni z naszej gminy. Ksiądz Marek Olszewski, Ksiądz Rafał Grześkowiak,Ksiądz Józef Wachowiak. Spotkanie wigilijne rozpoczął prezes gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Lęka Opatowska dh Jerzy Flaczyk, na wstępie powitał wszystkich strażaków i zaproszonych gości. Następnym punktem spotkania były przemowy połączone z świątecznymi życzeniami dla strażaków. Ważną chwilą dla wszystkich było odczytanie dekretu przez Księdza Rafała Grześkowiaka z nominacją na kapelana Ochotniczej i Państwowej straży pożarnej w naszym Powicie którą nadal Biskup Diecezji Kaliskiej. Mianowanym Kapelanem został Ksiądz Józef Wachowiak z parafii pod wezwaniem Św. Floriana z Opatowa. Finałowym punktem była kolacja wigilijna którą zaczęli strażacy przełamaniem się opłatkiem wigilijnym i śpiewaniem wspólnych kolęd do których przygrywał na akordeonie Ksiądz Józef Wachowiak.

Czytaj więcej: wigilia Strażacka 2015

Grożny wypadek na krajowej 11-tce

Około godziny 14:30 dnia 02.12.2015 doszło do wypadku drogowego między Golkowicami a Kostowem na drodze krajowej nr11. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany nasz zastęp strażaków. Gdzie po dotarciu na miejsce, strażacy zastali leżący na boku bus i 7 poszkodowanych osób. Strażacy natychmiast udzielali kwalifikowanej pomocy medycznej, jedna osoba została uwieziona w pojeździe gdzie przy pomocy zestawu hydraulicznego tnąco rozpierającego została wydobyta i przekazana służbą medycznym. Poszkodowani zostali przetransportowani do Kępińskiej i Oleskiej placówki medycznej. Dokładne przyczyny wypadku ma ustalić dochodzenie policji, jednak ze wstępnych ustaleń wynika ze kierowca busa kierujący się w stronę Kluczborka stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Na miejsce zdarzenia Został także zadysponowany śmigłowiec LPR jednakże niesprzyjające warunki pogodowe nie pozwoliły na jego start. W akcji ratowniczej brało udział sześc zastępów straży pożarnej z dwóch sąsiadujących województw JRG Kępno, OSP Łęka Opatowska, OSP Opatów, JRG Kluczbork, OSP Kostów, OSP Byczyna.

Czytaj więcej: Grożny wypadek na krajowej 11-tce

Pożar zakładu produkcyjnego - Proszów

W samo południe o godzinie 12:06 dyspozytor SKKP PSP z Kępna skierował nasz zastęp GCBA do pożaru zakładu produkcyjnego w miejscowości Proszów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym wydał rozkaz zbudowania przez nasz zastęp linii gaśniczej zasilanej z naszego GCBA, po czym przystąpiliśmy do podawania środków gaśniczych na źródło ognia. Pożar rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie, ze względu na piankę poliuretanową, która składowana była w halach produkcyjnych oraz na otwartej przestrzeni-placu. Środki gaśnicze tj. woda i piana ciężka podawano w trybie ciągłym aby schłodzić materiał objęty pożarem, a poprzez pokrycie go pianą gaśniczą odciąć dopływ tlenu co spowodowało przerwanie procesu spalania. Nieopodal zakładu znajdował się zbiornik wodny gdzie zorganizowano punkt czerpania wody. Ze względu na położenie zakładu na pograniczu województwa Wielkopolskiego do zdarzenia oprócz jednostek z powiatu kępińskiego w akcji udział brały również jednostki OSP i PSP z powiatu namysłowskiego, kluczborskiego oraz ostrzeszowskiego. Łącznie w działaniach brały udział 22 zastępy straży pożarnej,  na szczęście nikt w pożarze nie odniósł obrażeń. Wyjaśnieniem przyczyn zajmuje się Komenda Powiatowa Policji z Kępna.

Czytaj więcej: Pożar zakładu produkcyjnego - Proszów

Ćwiczenia bojowe

Dwudziestego listopada o godzinie 13:30 dźwięk syreny alarmowej zmobilizował naszych strażaków do remizy gdzie dyspozytor PSK KP PSP poinformował nas o pożarze w fabryce mebli Gabi w Piaskach. Udaliśmy się alarmowo GCBA na miejsce zdarzenia, dokonaliśmy wstępnego rozpoznania i zlokalizowaliśmy miejsce pożaru został odcięty dopływ prądu została zbudowana linia gaśnicza z której został podany prąd wody przez rotę dwóch strażaków w apartach ODO. Zostaliśmy również poinformowani o prawdopodobnym poszkodowanym który znajduje się w miejscu zagrożonym pożarem. Dowódca OSP Łęka wprowadza drugą rotę w celu ewakuacji poszkodowanego i prosi o wsparcie większej ilości sił i środków w postaci dodatkowych zastępów strażaków z naszego powiatu. Kolejno dojeżdżające zastępy budowały linie gaśnicze i podawały prądy wody bezpośrednio na pożar. Została także zbudowana linia zasilająca przez zasysanie środka gaśniczego (wody) ze zbiornika przeciwpożarowego znajdującego się na terenie fabryki. Działania gaśnicze prowadzone były również od góry z podnośnika hydraulicznego i z działka wozu bojowego. Na szczęście przy tak dużej ilości zastępów strażaków ogień udało się szybko opanować i nikomu nic się nie stało. Strat materialnych nie poniesiono, jednakże wzbogacono się o wiedzę którą wszyscy strażacy wynieśli z tego zdarzenia. Bo na całe szczęście okazało się ze były to tylko ćwiczenia bojowe na dużym obiekcie. Zorganizowane przez właściciela Firny Gabi i Państwową Straż Pożarną w Kępnie. Nastepnie został zaprezentowany nowy wóz bojowy GCBA z jednostki JRG w Kępnie gdzie przeprowadzono akcje gaszenia pożaru przy pomocy piany sprężonej. W ćwiczeniach brały udział poszczególne zastępy strażaków OSP Łęka Opatowska GCBA, OSP Słupia GBA, OSP Opatów GBA ,OSP Piaski  GLA i JRG Kępno w Sile 2x GCBA , GBA GCBM 18/8, SH12 Na Zakończenie udaliśmy się na odprawę gdzie zostały podsumowane ćwiczenia, omówiona została taktyka działań. Na koniec Właściciel firmy Gabi zaprosił wszystkich strażaków na ciepłą grochówkę przy której przemawiając miał tylko jedno życzenie, abyśmy zawsze mogli spotykać się w takim gronie tylko na ćwiczeniach nigdy przy prawdziwym zdarzeniu.

Czytaj więcej: Ćwiczenia bojowe

Pożar nieurzytków rolnych

Pożar na obwodnicy Opatowa to zgłoszenie jakie otrzymaliśmy od Dyspozytora SK KP Kępno. Udaliśmy się na miejsce zdarzenia GCBA, po czym dowódca stwierdził że palą się nieużytki rolne. Zastęp naszych strażaków zbudował linie gaśniczą z którego został podany prąd wody. Po 15 minutach ogień udało się opanować na koniec sporządzono protokół przekazania pogorzeliska właścicielowi i wróciliśmy do bazy

Czytaj więcej: Pożar nieurzytków rolnych

Miejscowe zagrożenie

Silny sobotni wiatr dnia 14 listopada wiejący z zachodu na wschód to powód wyjazdu GBA z OSP w Łęce Opatowskiej w celu wyeliminowaniu zagrożenia, jakie stwarzała uszkodzona reklama w jednej z fabryk meblowych przy drodze krajowej numer 11 . Silny wiatr uszkodził element który w niekontrolowany sposób mógł się oderwać i zagrażać bezpieczeństwu poruszającym się pojazdom po krajowej 11-tce. Przy pomocy podnośnika hydraulicznego z JRG Kępno zagrożenie udało się wyeliminować, po zakończonej akcji wróciliśmy do bazy

Czytaj więcej: Miejscowe zagrożenie

Komora dymowa Konin

Strażacy z naszej jednostki brali udział ćwiczeniach i szkoleniu na komorze dymowej, które muszą przejść jednostki włączone do systemu KSRG. Które odbyły się dnia 13 października bieżącego roku w Koninie. Z naszej jednostki zostało wytypowanych 7 strażaków biorących czynny udział w akcjach ratowniczo gaśniczych. Zadania na komorze dymowej były powiązane z ćwiczeniami i wysiłkiem fizycznym, w pełnym umundurowaniu z aparatem ODO na plecach. Począwszy bieg na 1000 metrów w czasie nieprzekraczającym 6 minut (bieżnia). Po zakończonym ćwiczeniu jazda na rowerze 1 minuta, następnie wejście na drabinę na wysokość 20 metrów. Kolejnym ćwiczeniem był tzw. młot gdzie trzeba było wykonać 20 powtórzeń, na koniec najtrudniejszym zadaniem była komora dymowa do której w odstępach czasowych wchodzili pojedynczo strażacy w aparatach ODO na których czekały różnego rodzaju przeszkody w większości które musiały zostać pokonywane czołgając się i na kolanach całe zadanie utrudniały dźwięki wydobywające się z oddali takie jak krzyki ludzi płacz dziecka, dźwięk syren alarmowych oraz migające światła i zadymienie. Wszystkim naszym strażakom udało się zaliczyć wszystkie zadania nie ukrywając ogromu wysiłku jakiemu trzeba było sprostać.

Strażacy biorący udział w szkoleniu Osada Sławomir, Osada Dominik, Rogalewski Krzysztof, Faltyn Sławomir, Baranowski Paweł, Gawlik Kamil ,Dominik Krzysztof

Czytaj więcej: Komora dymowa Konin

Osobówką w barierki

Późnym wieczorem z dnia 06.10.2015 doszło do zdarzenia z udziałem samochodu osobowego marki BMW które poruszało się krajową 11-tką w stronę Kluczborka. Samochód ciągnął za sobą przyczepkę jedno osiową. Na wysokości zjazdu do miejscowości Trzebień z niewyjaśnionych dotąd przyczyn uderzył w barierki ochronne, siła uderzenia była na tyle duża ze przyczepka wypięła się i wylądowała na poboczu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oaz neutralizacji środków eksploatacyjnych. Po niespełna godzinnej akcji zameldowaliśmy się w bazie.

Czytaj więcej: Osobówką w barierki

Przegląd gotowości bojowej 2015

Przegląd KSRG w naszej jednostce 25.09.2016 o godz. 12:00 przeprowadzona została kontrola gotowości bojowej naszej jednostki. Zostało sprawdzone wyposażenie wozów bojowych, garaży oraz wszelkiej dokumentacji niezbędnej do prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych. Przegląd przeprowadził Z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie mł. bryg. mgr inż. Piotr Szulc oraz mł. bryg. mgr inż. Paweł Smug. Kontrola przebiegła szybko sprawnie i bez zarzutów co odzwierciedliła najwyższa ocena 6.0

Grozny Wypadek na krajowej 11-tce

Popołudniowy piątek dnia 4 września roku 2015 o godz 14:10 zastęp GBA został wezwany do wypadku drogowego na drogę krajowa numer 11 przy zakładzie meblowym firmy Idzczak. Po dotarciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali 3 wraki samochodów zderzenia samochodów wyglądało bardzo groźnie poszkodowane zostały 4 osoby, dwie kobiety jedna nastolatka i jedno dziecko, którym natychmiast została udzielona pomoc medyczna przez naszych strażaków ratowników medycznych do przyjazdu ZRM kępno. Na miejsce zdarzenia zameldowało się JRG z Kępna dwoma zastępami. W tym samym czasie zostało zabezpieczone miejsce zdarzenia i wyeliminowane zostało ryzyko zapłonu wraków samochodów przez podanie piany . Sprawcą wypadku był prawdopodobnie kierowca ciężarówki marki Renault poruszający się krajową 11-tką w kierunku Kępna który nie zauważył skręcającego samochodu osobowego marki Ford fokus do zakładu meblowego, który ustąpił przejazdu prawidłowo jadącemu Oplowi Astrze poruszającemu się w przeciwległym kierunku. Kierowca ciężarówki nie zauważył Forda stojącego na jezdni staranował go wpychając do rowu i jednocześnie uderzył w Opla który poruszał się w przeciwległym kierunku uderzenie było ogromne Focus został wepchnięty do rowu i wciśnięty pod koła ciężarówki. Pasażerki Focusa kobieta oraz dziecko mogą mówić o ogromnym szczęściu ze wyszły z tego zdarzenia bez większych obrażeń. Jednakże jaki był dokładny przebieg zdarzenia ma ustalić grupa dochodzeniowej policji. Niezbędne było ściągnięcie specjalistycznego ciężkiego sprzętu w celu wydobycia poszkodowanych pojazdów z rowu. Droga krajowa nr11 była całkowicie zablokowana przez ponad 4 godziny.

Czytaj więcej: Grozny Wypadek na krajowej 11-tce

Pożar młodnika

w sobotnie popołudnie 28 sierpnia o godz. 13:39 nasi strażacy brali udział w pożarze lasu na pograniczu miejscowości Biadaszki powiat Kępiński, a Kuźnicą Skakawską powiat Wieruszowski. Z naszego OSP zadysponowane zostały dwa nasze samochody GBA oraz GCBA. Po dotarciu na miejsce pożaru, okazał się że ogień trawi młodnik z niewielkimi drzewami lecz wysoką i suchą trawą. Działania na miejscu prowadziło już OSP oraz PSP z Wieruszowa, a także OSP Biadaszki. Pożar udało się szybko opanować a miejsce w którym palił się młodnik zostało przekopane w celu wyeliminowania ewentualnych zarzewi ognia, które mogły by spowodować kolejne zagrożenie pożarem, następnie miejsce pożaru zostało ponownie zlane wodą. Na miejscu oprócz wyżej wymienionych jednostek, zameldowały się także dwa samochody z OSP Opatów oraz GCBA z PSP Kępno.

Czytaj więcej: Pożar młodnika

Pomoc Poszkodowanemu

POSZKODOWANY MIESZKANIEC SIEMIANIC

Brak wolnych karetek w Kępińskim pogotowiu, to powód naszego wyjazdu 26.08.2015r o godzinie 13:32. Dyspozytor z PSK Kępno poinformował nasz zastęp strażaków o rannej osobie w miejscowości Siemianice. Udaliśmy się w dane miejsce w celu zabezpieczenia medycznego osoby poszkodowanej ,do czasu dotarcia karetki. Po dojechaniu naszych strażaków na miejsce zdarzenia a następnie wstępnym rozpoznaniu okazało się że, osoba poszkodowana została już przetransportowana przez domowników do Kępińskiej placówki. Podczas wywiadu z żoną rannego mężczyzny prawdopodobnie prowadził on prace na podwórzu podczas których używał narzędzi elektrycznych służących do cięcia, i to właśnie jednym z nich poważnie uszkodził sobie dłoń a następnie stracił przytomność . Po oględzinach miejsca zdarzenia oraz spisania danych powróciliśmy do bazy.

Czytaj więcej: Pomoc Poszkodowanemu

Pożar w Szalonce

Pożar budynku gospodarczego w Szalonce to przyczyna naszego wyjazdu w Czwartek 13.08.2015r. Na miejsce zostaliśmy zadysponowani dwoma naszymi wozami, GBA i GCBA. Po dotarciu na miejsce ogień po części został opanowany przez właściciela posiadłości oraz jego sąsiadów. Nasze działanie polegało na wejściu do pomieszczenia w aparatach powietrznych i do gaszeniu palących się wewnątrz elementów drewnianych oraz poszycia dachowego. Na miejscu zameldował się także zastęp z JRG Kępno. Po 40min akcji zakończyliśmy działania a następnie zameldowaliśmy się w bazie.

Czytaj więcej: Pożar w Szalonce

Jesteś tutaj: Home Aktualności 2015